How much does my recipe cost
Yield : Yield is expressed as a percentage and is the amount left after trimming and cleaning. Serving unit : The unit of measure used in the recipe. For example, a tablespoon of butter or 5 ounces of beef. Portion cost : The cost of the serving size for that ingredient, calculated using the following formula: Portion size x unit serving cost. First, list all the ingredients for the dish. For example: Second, list the purchased unit as per the supplier invoice.
For example: Third, list the purchase cost of those ingredients as per the invoice. For example: Seventh, calculate your unit serving cost. Butter : A tablespoon of butter weighs roughly This means there are 32 half ounces or tablespoons of butter in a pound. An often-overlooked measure during these calculations is density.
Just let xtraCHEF know how much the ingredient weighs: The software will then store the density as a background variable to ensure more accurate costing. Why should you use recipe management software to automate plate costing? Let xtraCHEF do your dirty work. Talk to a Product Specialist. Stay in Touch. Request Demo. The process of creating recipe costing cards is similar to costing out a standardized recipe on a spreadsheet—which is outlined above. The main difference is that a recipe cost card contains only one recipe, is typically laminated, and is stored in a place accessible to kitchen staff.
The easiest way to calculate recipe cost, though, is using recipe costing software. Recipe costing software automates this whole process. Which is a godsend because crunching the numbers for every ingredient for every recipe is time consuming and error-prone.
You create a recipe and enter the ingredients and menu price. Last Updated: October 15, This article was co-authored by wikiHow Staff. Our trained team of editors and researchers validate articles for accuracy and comprehensiveness. This article has been viewed , times. Learn more Whether you are starting a food service business or creating a family budget , it is important to know how much a meal costs.
But with so many ingredients in a recipe, it can be difficult to determine the true cost of a recipe per serving. This article will tell you how to determine the cost per serving of a recipe in ten easy steps. To cost a recipe, start by creating an ingredients list and note the quantity required for each item.
Next, write down the price of any full units of ingredients that you're using. For partial ingredients, convert the measurement units to those used by the recipe and divide the required amount by the full unit amount. Then, multiply the proportion of partial ingredients by the full purchase cost. Finally, add all of the ingredient prices together to calculate the total cost of the recipe.
For tips on calculating the cost per serving, read on! Did this summary help you? Yes No. Log in Social login does not work in incognito and private browsers. Please log in with your username or email to continue. No account yet? Create an account. Edit this Article. We use cookies to make wikiHow great. By using our site, you agree to our cookie policy. Cookie Settings. Learn why people trust wikiHow. Download Article Explore this Article methods. Tips and Warnings. Things You'll Need. Related Articles.
Nutrition Data Easily link your ingredients to items in a nutrition database to automatically pull in nutrition data and in some cases be able to automatically create measurement converters. Nutrition Labels Generate nutrition labels in multiple formats for your recipes.
Additional Features Multiple Suppliers Create and easily assign suppliers and order codes to your ingredients for easy ordering with the shopping list feature.
Ingredient Cost History See the historical pricing of your ingredients at a glance helping you to see cost increases and decreseases over time.
Waste Calculator Easily specify a usable percentage for ingredients that have associated waste. Spreadsheet Updates Import and export your ingredients to Excel.
Update all your ingredients at once! Backups Your data is safe and secure. We do off-site backups on a nightly basis. Privacy We know how valuable your recipes are. Your recipes are yours and yours alone.
Save Money. Instantly view your most expensive ingredients to easily locate areas of cost savings. Increase Profit. The more I work with Recipe Cost Calculator, the more valuable it becomes.
0コメント